Вести

ВО ЧЕСТ НА СРПСКО-РУСКОТО ПРИЈАТЕЛСТВО: Дачиќ со уникатен подарок за Лавров

Српскиот шеф на дипломатијата Ивица Дачиќ, со одличен гест докажа дека Русија е пријател на Србиј...

(ВИДЕО) Шкариќ дава одговор на седумте најчести прашања за уставните измени

„Дали од Преамбулата на Уставот на РМ ќе се избрише македонски народ?“ и „Дали Преспанскиот догов...

Филипче го најави роботот што оперира „Да Винчи“ на Клинички

Робот ќе оперира пациенти на скопските клиники од идната година. Како што информираше министерот ...

Наследникот на Сашо Мијалков во УБК: Референдумот се загрозува само преку социјалните мрежи

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дек...

Паника во Скијатос:: Туристи ги „ограбуваат“ плажите

Во последните сончеви летни денови се води интензивна кампања туристите да не ја ограбуваат приро...

Поголеми плати на сметка од 1 октомври во училиштата, градинките и болниците

Вработените во градинките, училиштата и болниците ќе имаат зголемување на платите за&nb...

Бојаџи: „Ругање со Христос“ е правен со идеја дека секој терор раѓа нов терор

Светската премиера на новиот македонски филм „Ругање со Христос“ од Јани Бојаџи ќе се случи на 30...

Кирил Василев со „фејк уметност“ во Музеј на град Скопје

Шеснаесет дигитални принтови ја чинат изложбата „Мостри на една случајност“ на академскиот вајар ...

Да се најде начин за економски раст без зголемување на јавниот долг

Македонија мора да најде начин за економски раст без зголемување на јавниот долг. Дека тоа е можн...

Реформи во трудот - се може ли без работници?

Tехнолошките иновации во развиените индустриски земји во Европа претставуваат опасност за работни...

Информациите за референдум ја „загреваат“ јавноста

Медиумите пишуваат за одлуката на Уставен да ја отфрли иницијативата за неуставност на референдум...

„Форт Трамп“, постојана воена база на САД во Полска?

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неговата администрација го разгледувала барање...

БМВ постепено ја открива новата Серија 3 (ВИДЕО)

За неколку дена најверојатно ќе се знае како ќе изгледа новиот БМВ 3 , кој својата премиера ќе ја...

Видео: Кинезите го направија првиот летачки автомобил

Кинеската компанија во сопственост на Тарафуџа најавува дека нивниот прв летачки автомобил ќе се ...

Меси остана без талисманот

Во 2016 година Меси изјави дека мора да ја пушти брадата, бидејќи неговите соиграчи од аргентинск...

Фото: Нов блесок на Ана Ивановиќ

Убавата Ана во друштво на својот сопруг, легендарниот фудбалер Бастијн Швајнштајгер  бле...

ТУРИСТИ НЕ СЕ ОПУШТАЈТЕ: Оваа грешка ќе ви го „олесни“ џебот за 500 евра

Нова забрана се воведува во италијанскиот град Венеција и тоа се однесува за туристите. Нивн...

Три референдуми овој викенд во Швајцарија за прашања кои „не значат живот“

Во Швајцарија, земја позната по голем број на референдуми и изјаснување на грашаните за прашања о...

СПОРТ

Фелпс: По пензионирањето спортистите заслужуваат поголема поддршка

Фелпс во јануари изјави дека по повлекувањето минувал низ тежок период на депресија и дека дури и...

Торино се повлече од заедничката кандидатура за ЗОИ 2026

Кортина Д'Aмпецо и Милано ќе се обидат да ја продолжат кандидатурата, меѓутоа проектот в...

Десет медали за Македонија на ЕП во традиционално карате

Медалите ги освоија: Дејан Недев (две златни); Мила Саздова (една златна и една сребрена); Јадран...

Алегри: Јувентус не зависи од Роналдо

33-годишниот Португалец се приклучи на „Старата дама“ на 10 јули 2018 година, потпишу...

Оскар Табарез уште четири години ќе биде селектор на Уругвај

Табарез веќе 12 години ја предводи уругвајската репрезентација, а денеска потпиша нов четиригодиш...

Германија во предност за ЕП 2024, УЕФА загрижена за политичката состојба во Турција

УЕФА во текот на следната седмица треба да го соопшти домаќинот на ЕП 2024, а освен Турција канди...

Три нови правила во НБА лигата

Во новата сезона семафорот кој го мери времето за напад, по офанзивен скок ќе се ресетира на 14 с...

Леброн го менува Џордан во продолжението на „Space Jam"

Играчот тргна по стапките на легендарниот Мајкл Џордан и ќе има главна улога во продолжението на ...

Македонија со втора победа во претквалификациите за ЕП 2021

„Жолто-црвените" одиграа добар натпревар во СЦ „Борис Трајковски" и во ниту...

Видео:Неуспешно деби на двојката Ѓоковиќ/Федерер

Во „Јунајтед Центар“ во Чикаго, подобри од нив беa Џон Сок/Кевин Андерсон со 2-1, по ...

Лејвер: Ѓоковиќ ќе доминира во следните две до три години

Ѓоковиќ во последните три месеци ги освои Вимблдон, Синсинати и Ју-Ес Опен, а Лејвер очекува најд...

Ѓоковиќ и Федерер заедно во двојки на „Лејвер Купот"

Ривалите на освојувачите на вкупно 34 Гренд-слем титули се Кевин Андерсон од Јужна Африка и Амери...

Хамилтон обезбеди пол позиција во Сингапур

Фетел оствари трето време, додека Макс Верстапен ја зазеде втората позиција, што ќе го направи ут...

Ферари продолжува без тимски наредби на трките

Италијанецот категорично истакна дека никогаш не дал и ќе продолжи на ист начин да не дава наредб...

Раиконен најбрз на вториот тренинг во Сингапур, Фетел удри во ѕид

Раиконен имаше најбрз круг од 1:38.699 минута, додека со 11 илјадитинки задоцнување втор беше лид...

Стил

Уметникот Зоран Кардула за керќа си: Ние знаевме дека е аутизам, но не и докторите

„Одевме насекаде во земјата и регионот на консултации, посетувавме логопеди, дефектолози, но офиц...

РЕКОРДНО ТОПЛО: На традиционално студениот север сега се капат

Скандинавците се капат во мај, иако претходно тоа не било пракса. Температурите на северот н...

(ВИДЕО) БАТЕРИЈА ТРАЕ 178 ГОДИНИ: Во што е тајната?

Батеријата во оксфордското електрично звоно е еден од најстарите експерименти, а ѕвоното се наоѓа...

Унапредување на регионалната соработка – перспективи за воспоставување на соработка помеѓу Коморскиот инвестициски форум и НЛБ Групацијата

Претседателот на Стопанската комора на Македонија Бранко Азески, во својство на заменик-претседат...

Битолско кисело млеко – омилениот вкус веќе 66 години

Наутро или навечер, како закуска или, пак, како додаток на омилените јадења, препознатливиот сино...

ПОРАДИ НЕВРЕМЕТО: Прекин на дежурниот информативен број на Водовод и канализација Скопје

Бројот на дежурниот информативен центар на ЈП Вододовод и канализација - Скопје во моментов е во ...

Видео: Наскоро филм за „Џокер“

Студиото „Ворнер Борс“ објави своевиден тизер трејлер сторија за која долго слушаме. ...

Фото: Емили Ратајковски во танга

27- годишната убавица има милиони следбеници на социјалните мрежи . Благодарејќи им на секси фотк...

Фото: Емина Јаховиќ во врска со турски милионер

Нивната врска е откриена откако  турскиот богаташ на својот Инстаграм профил објави фотограф...

Фити - МАНУ не е политичка партија

За секое прашање мислат дека МАНУ треба да има став, па МАНУ не е политичка партија, МАНУ е врвна...

Адеми - Наследени долгови се причина за проблемите во образованието

Не би било коректно да кажам дека нема предизвици во образованието, а дел од проблемите со кои се...

Алексов - На референдум не се гласа за личности или за партии

Сите оние кои се дел од тој процес имаат за задача на граѓаните наједноставно и најпрецизно да ги...

Зошто се зголемува агресијата кај граѓаните?

Пре два дена момче во Аеродром беше претпено од четворица мажи. Пред неполн месец брачни двојки с...

Фото: Најспектакуларните провалии на Земјата!!

Провалиите и амбисите ги привлекуваат луѓето со авантуристички дух.

После 54 години повторно монашење во прочуениот Пречистански манастир

Монашкиот постриг го изврши надлежниот Архипастир неговото Високо преосвештенство митрополитот Де...

Други вести